Noderīga informācija

Ādas tipi un to kopšana

Lai cik tas neliktos dīvaini, veselīga un skaista āda daudziem no mums ir kā nenotverams sapnis. Neskatoties uz neskaitāmās reklāmas apgalvoto, ka viens krēms vai viens produkts var dot jums gludu un elastīgu ādu un vienlaikus aizsargāt pret krunciņu rašanos, patiesībā ādas kopšana ir komplekss process, kas balstās cilvēka fizioloģijā un psiholoģijā. Svarīgi atcerēties, ka veselīga āda sākas ar pamatzināšanām par jūsu ādas tipu un to, kā saglabāt to tīru, pabarot un aizsargāt visa gada garumā, ievērojamu uzmanību pievēršot arī ikdienas uzturam, dzīvesveida paradumiem.

Ādas tips mums katram ir ģenētiski noteikts, bet dzīves gaitā tas var mainīties, atkarībā no šādiem faktoriem:

  • diētas
  • vides, klimata pārmaiņām, piesārņojuma
  • stresa
  • kosmētikas un ādas kopšanas līdzekļu lietošanas
  • slimības vai traumas
  • hormonu līmeņa, piemēram, pubertitātes, grūtniecības vai menopauzes
  • vecuma
  • ilgstošas saules staru/solārija iedarbības

Jāatceras, ka dzīvojot mūsu platuma grādos, ādas tips var mainīties arī sezonāli – saules iedarbības rezultātā āda vasarā var kļūt taukaināka,vai arī taukainākas kļūst atsevišķas sejas ādas zonas. Tas var notikt arī, bieži ceļojot, pakļaujot ādu ekstremālām ārējās vides izmaiņām

Lai noteiktu savu ādas tipu, variet izmantot šo vienkāršo testu – noskalojiet seju ar vēsu ūdeni un viegli nosusiniet. Nemazgājiet intensīvi – tikai noskalojiet. Pagaidiet stundu, ļaujot ādai atgūt tās dabisko stāvokli. Tad uz 10 sekundēm viegli piespiediet pie sejas vienu kārtiņu kosmētikas noņemšanas salvetīti. Ja jums ir normāla sejas āda, salvetīte būs mazliet valga, bet bez eļļas pēdām. Sausa āda uz salvetītes nebūs atstājusi nekādas pēdas. Taukaina sejas āda uz salvetītes būs atstājusi taukainas un, iespējams, arī netīras pēdas, savukārt kombinēta āda tikai vietumis būs padarījusi salvetīti taukainu. Atcerieties – T zona visbiežāk ir taukaināka par pārējo sejas daļu.

 SAUSA ĀDA

Sausa āda vizuāli izskatās plāna, gluda, tajā praktiski nav saskatāmas poras un sausas ādas īpašniecēm ļoti reti ir pūtītes vai pinnes, jo šādas ādas tauku dziedzeru aktivitāte ir pazemināta. Tā ir priekšrocība jaunībā, taču, gadiem ejot, sausas ādas kopšanai jāpievērš arvien lielāka uzmanība – tā prasa ļoti uzmanīgu pieeju, sekošanu līdzi saules, vēja, aukstuma un citu ārējās vides faktoru ietekmei uz ādas stāvokli.
Ja āda ir pārlieku sausa, tas liecina par sebuma nepietiekamību, tā var zvīņoties, sprēgāt, viegli niezēt, tādēļ sausai ādai nepieciešama intensīva mitrināšana un barošana, lietojot barības vielām bagātus krēmus ar sabalansētu taukvielu un mitrinošu komponentu saturu, lai neizprovocētu ādas zvīņošanos un lobīšanos.
Sausas ādas īpašniecēm īpaši jārūpējas par ādu mūsu klimatiskajos apstākļos, jo ādas stāvokli var pasliktināt gan pārlieks aukstums, gan sausais gaiss iekštelpās ziemā apkures sezonas laikā, kā arī gaisa kondicionēšanas sistēmas vasarā. Noteikti jāizvairās no ziepju, alkoholu saturošu sejas kopšanas produktu, skrubju izmantošanas, jo tie sausina ādu. Sausas ādas īpašniecēm iesaka lietot auzu ziepes, īpaši sausā gaisā mitrināt to vismaz pāris reizes nedēļā ar ziedūdeņiem, destilātiem. Sausai ādai ieteicami kosmētikas produkti, kuri satur tādas dabiskajām taukskābēm bagātas eļļas kā avokado, jojobas un naktssveces eļļas. Sausas ādas īpašniecēm pēc 40 ieteicami krēmi ar aktīvajām sastāvdaļām, kas kavē pāragru novecošanos, piemēram, ar žeņšeņa ekstraktu, koenzīmu Q10, kā arī dabiskos augu proteīnus, piemēram, auzu proteīnu.

normalNORMĀLA ĀDA

Normāla āda ir īsta Dieva dāvana – pateicoties sabalansētam mitruma un lipīdu līdzsvaram, tā ir gluda, elastīga, bez pamanāmām porām, tā nereaģē sakāpināti uz mainīgiem ārējās vides faktoriem vai agresīvām sastāvdaļām kosmētikā. Gadiem ejot, šim ādas tipam ir tendence kļūt par sausu ādu, tādēļ normālas ādas īpašniecēm pēc 30 gadiem iesaka lietot viegli mitrinošus krēmus ar zemu taukvielu/eļļu saturu, kā arī izvairīties no agresīviem, ādas dabisko līdzsvaru ietekmējošiem kosmētiskiem līdzekļiem.

taukainaTAUKAINA ĀDA

Taukainu ādu raksturo pastiprināta tauku dziedzeru darbība, kas rada paplašinātas poras, pūtītes, komedonus un biežus iekaisumus, āda bieži ir spīdīga, tādēļ tās kopšana prasa īpašu rūpību un pacietību. Ļoti svarīgi – taukainas ādas izskatu būtiski ietekmē stress, uzturs, tādēļ jāizvēlas diēta ar minimālu piesātināto tauku un cukura daudzumu, jāizslēdz asi un piparoti ēdieni. Taukaina āda ir ļoti jūtīga uz hormonu līmeņu svārstībām organismā, tādēļ, jūtot ādas reakciju uz šīm izmaiņām, ieteicamas ārstniecisko tēju kūres, kuras līdzsvaro hormonu līmeni, satur dabiskos fitoestrogēnus, kā arī, kurām ir pretiekaisuma un nomierinošs efekts.
Taukainas ādas īpašniecēm jāatceras, ka dekoratīvā kosmētika uz taukainas ādas saglabājas slikti, bieži jau dienas vidū izskatās neestētiski, tādēļ nepieciešams veltīt laiku, lai to koriģētu. Kļūdu pieļauj tās taukainas ādas īpašnieces, kuras, cenšoties novērst ādas spīdēšanu un pūtītes, izmanto kosmētiskos līdzekļus, kas satur alkoholu vai ziepes – diemžēl, tas situāciju tikai pasliktina, jo tādējādi tauku dziedzeri tiek vēl vairāk aktivizēti. Tāpat taukainas ādas īpašniecēm ļoti uzmanīgi jālieto skrubji.

Taukaina āda ir regulāri jāattīra, lai neveicinātu poru aizsprostošanos, izmantojot ziepes ar vāji skābu ph, kuru sastāvā nav ādu kairinoši un sasusinoši produkti.

Ieteicamas ir ziepes, kuru sastāvā ir raudene (oregano), kumelīte, kliņģerīte. Taukainas ādas īpašniecēm pēc 30 jāizvēlas lietot maigus, mitrinošus krēmus un želejasLabā ziņa – taukaina āda lēnāk noveco un mazāk cieš no mitruma zuduma. Būtiski – kategoriski jāizvairās no krēmiem un želejām, kuru sastāvā ir minerāleļļa un citas uz petrolejas bāzes radītas sastāvdaļas, jo tā aizsprosto poras un veicina komedonu rašanos.

Viena no ieteicamākajām procedūrām taukainas ādas kopšanā ir mālu maskas, īpaši zilo un zaļo mālu maskas. Zilie māli satur daudz mikroelementu un minerālsāļu, kas palīdz dezinficēt un attīrīt ādu, dod pretiekaisuma efektu un veicina vielmaiņas procesus. Zaļie māli satur daudz sudraba. Tie tonizē, palīdz atdalīt no ādas atmirušās šūnas, sašaurina poras, uzlabo tauku dziedzeru funkciju. Īpaši efektīva mālu maska ir tad, ja mālus iejauc ne vienkārši ūdenī, bet gan ārstniecisko augu, piemēram, kumelīšu un kliņģerīšu uzlējumā. Var gatavot masku, pievienojot alvejas ekstraktu vai alvejas sulu. Mālu maskas ieteicams turēt uz sejas 10-15 minūtes.
Taukainas ādas īpašniecēm iesakāmi tikai ļoti vieglas konsistences mitrinoši krēmi vai geli.

jauktaKOMBINĒTA (JAUKTA) TIPA ĀDA

Kā jau rāda nosaukums, šādu ādu raksturo atšķirīgs stāvoklis dažādās sejas zonās. Iespējama gan normāla/sausa, gan taukaina/normāla, ļoti reti sausa/taukaina āda. Gandrīz visiem jaukta tipa ādas īpašniekiem tā saucamajā “T” zonā (piere, deguns) āda ir taukaināka nekā vaigu un kakla daļā. Jauktam ādas tipam nepieciešami dažādi kopšanas veidi dažādām ādas vietām.

JŪTĪGA ĀDA

Jūtīga āda nav ādas tips, bet gan drīzāk ādas stāvoklis, kas attīstījies hormonālo izmaiņu, stresa, nepareizas diētas, ekstrēmu ārējās vides apstākļu vai nepareizas ādas kopšanas rezultātā. Dažkārt āda kļūst jūtīga, alerģiska, lietojot nekvalitatīvu, agresīvu (naftas produktus un sintētiski radītu aktīvās vielas saturošu) kosmētiku. Jūtīga āda bieži ir kuperoza, ar paplašinātiem kapilāriem, iekaisusi.

Šādas ādas īpašniekiem, lai dziedinātu ādu, jāievēro kompleksa pieeja savam organismam, īpašu vērību pievēršot diētai, pareizam miega un atpūtas režīmam, fiziskām aktivitātēm, iespējamiem iekaisuma procesiem ķermenī un, protams, jāizvairās no ekstremālām klimata un temperatūras pārmaiņām. Jūtīgas ādas īpašniekiem ļoti rūpīgi jāizvēlas kosmētiskie līdzekļi, lietojot tikai ļoti vieglus, hipoalerģiskus, nomierinošus produktus ar dabisku antibakteriālu efektu.

Kā pareizi uzglabāt hidrolātu

Hidrolāts un ziedūdens NAV viens un tas pats. Ziedūdens ir ūdens, kuram visbiežāk pievienotas ūdenī šķīstošs smaržvielas, savukārt hidrolāti ir no augiem un ziediem ar tvaicēšanas metodi dabiski iegūti destilāti, kuru sastāvā tvaicēšanas procesā saglabājas augiem un ziediem raksturīgā smarža un īpašības. Hidrolāti ir gaistošāki, prasa rūpīgāku uzglabāšanu un lietošanu.

Hidrolāti saglabā savas īpašības aptuveni vienu gadu, ja tie tiek glabāti pareizi, ievērojot šeit minētos nosacījumus:

Glabājiet hidrolātu tumšā, vēsā vietā, kur tas ir pasargāts no tiešiem saules stariem. Ideāli, ja variet uzglabāt pudeles skapī, traukā vai kastēs, kas pasargā hidrolātu no jebkuriem gaismas avotiem;

Turiet trauku vāciņus cieši aizskrūvētus;

Neturiet trauku ar hidrolātu daļēji pilnu, pustukšu. Ja trauka saturs ir nepilns, pārlejiet hidrolātu mazākā trauciņā. Tā darīt ieteicams tādēļ, ka, ja trauks ar hidrolātu vai aromātisko eļļu ir tikai daļēji pilns, gaisā esošais skābeklis reaģē ar hidrolātu un sāk to oksidēt. Šī procesa rezultātā gaistošie aromātiskie komponenti atdalās. Tādēļ, ja tomēr glabājat mazliet hidrolāta traukā neizlietotu, centieties lieki nekratīt trauku un šķidrumu;

Jūs variet pagarināt hidrolāta glabāšanas ilgumu un ilgāk saglabāt tā kvalitāti, savlaicīgi iepildot iegādāto hidrolātu mazāka tilpuma taukos, lai samazinātu tā oksidācijas procesu;

Neļaujiet nesterilizētiem priekšmetiem, piemēram, kokvilnas vates bumbiņām nonākt tiešā saskarē ar hidrolātu. Tā vietā nolejiet daudzumu, kas jums ir nepieciešams izmantošanai atsevišķā traukā un tad strādāt ar to.

Ar retiem izņēmumiem hidrolātu glabāšanas laiks vidēji ir 1-2 gadi.

Kā izvairīties no šī sviesta kristalizācijas

Kosmētikas gatavošanas procesā augu sviesti tiek izkausēti, sajaukti ar citām nepieciešamajām sastāvdaļām, bet atdziestot, tie atkal sacietē. Daži sviesti, bet īpaši šī sviests, atdziestot var kristalizēties un kļūst graudains. Tas neietekmē sviesta kvalitāti un īpašības, turklāt, sasilstot, uzreiz pēc uzklāšanas uz ādas, sīkie graudiņi izkūst, taču lietotājam tas tomēr var radīt zināmu diskomfortu, īpaši, ja gatavais produkts ir paredzēts ne ķermeņa, bet sejas kopšanai. Visbiežāk, lai no tā izvairītos, tiek ieteikts šī sviestu nekarsēt augstāk par 45° pēc Celsija, tomēr tas nepalīdz. Kristalizācija notiek tad, kad augu sviestu produkta gatavošanas laikā izkausē, bet pēc tam atdzesēšanas process notiek pārāk lēni. Visbiežāk tas notiek tieši ar šī sviestu. Bieži gadās arī, ka produkts tiek sagatavots atbilstoši receptūrai un instrukcijām, bet šāda – pārāk lēna produkta atdzesēšana notiek vēlāk – produkta lietošanas laikā. Tādēļ padoms un risinājums ir gaužām vienkāršs, – gatavo produktu ievietot atdzist ledusskapī un izņemt no tā, tiklīdz tas sasniedzis istabas temperatūru.

Par ķīmiski sintezētām kosmētikas sastāvdaļām

kosm_sastavdalas_bildeKopjošā kosmētika, kurā tiek izmantotas no augiem iegūtas vielas – eļļas, sviesti, ekstrakti, ir iedarbīgāka, noturīgāka un retāk izraisa alerģijas. Citādi ir ar līdz šim tradicionāli mums pierasto kosmētiku, kurā vairums sastāvdaļu iegūtas, modificējot un pārstrādājot dabas un dzīvnieku valsts vielas vai sintezējot produktus ar nepieciešamajām īpašībām pilnīgi no jauna.
Šeit analizētas kosmētisko produktu anotācijās biežāk atrodamās vielas, norādot gan to pozitīvās, gan nevēlamās īpašības. Lielu daļu no tām noteikti atradīsiet arī uz savu konvencionālās kosmētiskas produktu etiķetēm. Ne visas tās ir veselībai bīstamas, taču zināt to iedarbību noteikti ir noderīgi:

BHT un BHA (Butylhydroxytoluol  C11H16O2 un Butylhydroxyanisol C15H24O)

EDTA (Ethylene-Diamino-Tetra-Acetate)

Formaldehīdi

Kolagēns

Minerāleļļa, vazelīns

Parabēni

PEG (Polyethylene Glycol)

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) un Sodium Laureth Sulphate (SLES)

Silikoni

Trietanolamīns un Dietanolamīns (DEA vai DEOA, TEA vai TEOA)

Par dezodorantiem, to sastāvdaļām un iedarbību izsmeļošu informāciju iespējams atrast šeit: http://www.videsvestis.lv/content.asp?ID=114&what=66

Par Saules aizsargfiltriem, antibakteriālajām vielām un „liekajām” smaržvielām kompaktu informāciju atradīsiet šeit:
http://bioteka.lv/lv/2006/10/25/cik-maksl-skaistums-ii-turpinljums/

FacebooktwitterFacebooktwitter