Padomi

Padomi mājas kosmētikas gatavotājiem

 

Šī sviests un citi augu izcelsmes sviesti – kā izvairīties no to kristalizācijas/ graudainības gatavā produktā.

Kosmētikas gatavošanas procesā augu sviesti tiek izkausēti, sajaukti ar citām nepieciešamajām sastāvdaļām, bet atdziestot, tie atkal sacietē. Daži sviesti, bet īpaši šī sviests, atdziestot var kristalizēties un kļūst graudains. Tas neietekmē sviesta kvalitāti un īpašības, turklāt, sasilstot, uzreiz pēc uzklāšanas uz ādas, sīkie graudiņi izkūst, taču lietotājam tas tomēr var radīt zināmu diskomfortu, īpaši, ja gatavais produkts ir paredzēts ne ķermeņa, bet sejas kopšanai. Visbiežāk, lai no tā izvairītos, tiek ieteikts šī sviestu nekarsēt augstāk par 45° pēc Celsija, tomēr tas nepalīdz. Kristalizācija notiek tad, kad augu sviestu produkta gatavošanas laikā izkausē, bet pēc tam atdzesēšanas process notiek pārāk lēni. Visbiežāk tas notiek tieši ar šī sviestu. Bieži gadās arī, ka produkts tiek sagatavots atbilstoši receptūrai un instrukcijām, bet šāda – pārāk lēna produkta atdzesēšana notiek vēlāk – produkta lietošanas laikā. Tādēļ padoms un risinājums ir gaužām vienkāršs, – gatavo produktu ievietot atdzist ledusskapī un izņemt no tā, tiklīdz tas sasniedzis istabas temperatūru.

Kur un kā izmantot Nīma eļļu

Nīma augļa sēklu kodols ir ļoti bagāts ar taukskābēm, tādām kā oleīnskābe, stearīnskābe, palmitīnskābe, linolskābe un citas. Nīma eļļa ir ļoti rūgta, tumšā krāsā, un ar spēcīgu aromātu. Šodien zinātniskie pētījumi apstiprina Nīma eļļas dziednieciskās īpašības ādas kopšanā, tā īpaši piemērota tādas ādas dziedināšanai, kuru skārusi baktēriju, sēnīšu un vīrusu infekcijas, kā arī, lai stiprinātu imūnsistēmu.

Diemžēl eļļas izmantošana kosmētikā un medikamentu ražošanā ir ierobežota tās stipri rūgtās garšas un spēcīgā aromāta dēļ, tomēr ziepju gatavošanā to var veiksmīgi izmantot, jo to gatavošanas procesā smarža mazinās, kā arī to var nedaudz nomaskēt ar piemērotām ēteriskajām eļļām.

Nīma eļļu var pievienot kosmētikas produktiem, lai ārstētu pinnes, ekzēmu, psoriāzi un cita veida ādas bojājumus, blaugznas, utis, vējbakas, autiņbiksīšu izsitumus, kukaiņu kodumus u.c.

Nīma eļļu ieteicams izmantot:

  • ziepēm: izmantot eļļu kā 30% no bāzes eļļas vai tikai kā aktīvo vielu 5-10%.
  • antibakteriāla balzama sastāvā: pievienojiet bišu vaskam nīma eļļu un tējas koka eļļu. Šāds balzams lieliski palīdzēs pret sīkiem iegriezumiem un skrambām.
  • aknes ārstēšanai: sajauciet Neema augļa pulveri ar zaļo mālu, pievienojiet tējas koka ekstraktu un lietojiet kā masku.
  • blaugznu un utu ārstēšanai: iemasējiet matos nīma eļļu un atstājiet uz 1 stundu, izskalojiet. Atkārtot vienu reizi nedēļā 3 nedēļas vai tik ilgi, kamēr problēma joprojām pastāv.

Kā pareizi glabāt hidrolātu

Hidrolāts un ziedūdens NAV viens un tas pats. Ziedūdens ir ūdens, kuram visbiežāk pievienotas ūdenī šķīstošs smaržvielas, savukārt hidrolāti ir no augiem un ziediem ar tvaicēšanas metodi dabiski iegūti destilāti, kuru sastāvā tvaicēšanas procesā saglabājas augiem un ziediem raksturīgā smarža un īpašības. Hidrolāti ir gaistošāki, prasa rūpīgāku uzglabāšanu un lietošanu.

Hidrolāti saglabā savas īpašības aptuveni vienu gadu, ja tie tiek glabāti pareizi, ievērojot šeit minētos nosacījumus:

Glabājiet hidrolātu tumšā, vēsā vietā, kur tas ir pasargāts no tiešiem saules stariem. Ideāli, ja variet uzglabāt pudeles skapī, traukā vai kastēs, kas pasargā hidrolātu no jebkuriem gaismas avotiem;

Turiet trauku vāciņus cieši aizskrūvētus;

Neturiet trauku ar hidrolātu daļēji pilnu, pustukšu. Ja trauka saturs ir nepilns, pārlejiet hidrolātu mazākā trauciņā. Tā darīt ieteicams tādēļ, ka, ja trauks ar hidrolātu vai aromātisko eļļu ir tikai daļēji pilns, gaisā esošais skābeklis reaģē ar hidrolātu un sāk to oksidēt. Šī procesa rezultātā gaistošie aromātiskie komponenti atdalās. Tādēļ, ja tomēr glabājat mazliet hidrolāta traukā neizlietotu, centieties lieki nekratīt trauku un šķidrumu;

Jūs variet pagarināt hidrolāta glabāšanas ilgumu un ilgāk saglabāt tā kvalitāti, savlaicīgi iepildot iegādāto hidrolātu mazāka tilpuma taukos, lai samazinātu tā oksidācijas procesu;

Neļaujiet nesterilizētiem priekšmetiem, piemēram, kokvilnas vates bumbiņām nonākt tiešā saskarē ar hidrolātu. Tā vietā nolejiet daudzumu, kas jums ir nepieciešams izmantošanai atsevišķā traukā un tad strādāt ar to.

Ar retiem izņēmumiem hidrolātu glabāšanas laiks vidēji ir 1-2 gadi.

 

 

 

FacebooktwitterFacebooktwitter