EDTA

EDTA (Ethylene-Diamino-Tetra-Acetate)

EDTA ir bezkrāsains, ūdenī šķīstošs pulveris, aminoskābju savienojums, kam piemīt spēja dabiskā veidā izvadīt no organisma smagos metālus, piesaistot metāla jonus, piemēram, Ca2 + un Fe3 +, Mg2+u.c.

Ir tiešām daudz ķīmisko formulu, kuru pamatnosaukumos minēts EDTA. Visas šīs vielas izstrādātas, lai izvadītu, atdalītu metālus, turklāt, ļoti dažādās sfērās.

Rūpniecībā, kā tekstilrūpniecībā, celulozes un papīra rūpniecībā, EDTA tiek izmantots, lai izolētu metāla jonus ūdens šķīdumā. Pārtikas rūpniecībā EDTA izmanto kā konservantu un/vai stabilizatoru, lai novērstu katalītiskās oksidācijas procesus un produkts nemainītu krāsu. EDTA bieži pievieno bezalkoholiskiem dzērieniem, kas satur askorbīnskābi un nātrija benzoātu, jo EDTA aizkavē benzola, kas ir kancerogēns, veidošanos.

EDTA plaši izmanto, lai šķīdinātu kaļķakmeni, ūdens cietības samazināšanai veļas mazgāšanas līdzekļos u.c., jo metāla joniem piesaistoties EDTA, neveidojas nogulsnes, kā arī nenotiek turpmākas reakcijas ar citām produkta sastāvdaļām. Līdzīgu iemeslu dēļ EDTA bieži satur arī tīrīšanas šķīdumi.

Medicīnā EDTA jau vairāk nekā 60 gadus izmanto, lai ārstētu saindēšanos ar dzīvsudrabu un svinu, kā arī izvadītu no organisma lieko dzelzi u.c. metālus. Daži alternatīvās medicīnas praktiķi uzskata, ka EDTA darbojas kā spēcīgs antioksidants un tas izmantojams, lai novērstu brīvo radikāļu spēju ievainot asinsvadu sieniņas, tādējādi samazinot aterosklerozes risku. Līdz šim gan oficiāli tas nav apstiprināts. EDTA plaši izmanto zobārstniecībā, to pievieno arīdzan acu pilieniem.

Kosmētikā – šampūnos, tīrīšanas un citos personīgās aprūpes produktos EDTA sāļus (nātrija EDTA vai kalcija dinātrija EDTA) izmanto kā konservējošu līdzekli, lai uzlabotu produkta stabilitāti, tam nonākot saskarē ar gaisu.

Pārbaudēs ar laboratorijas dzīvniekiem, atklāts, ka lietojot perorāli lielās devās EDTA ir citotoksisks, kā arī var izraisīt reproduktīvās funkcijas un attīstības traucējumus. Šajā pašā pētījumā norādīts, ka lietojot kosmētiku, kuras sastāvā ir EDTA – uzklājot uz ādas vai ieelpojot, EDTA toksicitāte ir vāja.

Vienlaikus jānorāda, ka EDTA, nonākot apkārtējā vidē, sadalās ļoti lēni, tādēļ ilgtermiņā var radīt vides piesārņojumu.

Avoti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethylenediaminetetraacetic_acid
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1032-EDTA.aspx?activeIngredientId=1032&activeIngredientName=EDTA
http://naturalanswer.com/edta.htm

FacebooktwitterFacebooktwitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.