Formaldehīdi

Formaldehīdi (Imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, 2-bromo-nitropropane-1-3 (pazīstamu arī ar nosaukumu Broponols), 5-bromo-5-nitro-1-3- dioxane (pazīstams arī kā Bromidox) ir lēts un ļoti efektīvs konservants, ko plaši izmanto kosmētikas līdzekļos.

Šis populārais konservants rada alerģiju 4 – 8% cilvēku, jo ir ārkārtīgi spēcīgs kancerogēns un elpošanas ceļu kairinātājs. Balstoties uz šiem faktiem, formaldehīdus kosmētiskajos līdzekļos ir aizliegts izmantot Zviedrijā un Japānā. Cilvēkiem ar tieksmi uz alerģijām būtu jāuzmanās, ja uz produkta iepakojuma norādīti formaldehīdi.

Formaldehīds ir kopīgs priekštecis sarežģītākām vielām un materiāliem, kuru atvasinājumos ietilpst urīnvielas formaldehīda sveķi, melamīna sveķi, fenola formaldehīda sveķi, polioksimetilēna plastmasa, 1,4-butāndiola un metilēndifenil dizocianāts. Tekstilrūpniecībā formaldehīda bāzes sveķus izmanto audumu pārklāšanai, lai nodrošinātu to neburzīgumu; automobiļu ražošanā formaldehīda bāzes materiāli tiek izmantoti elektriskajās sistēmās, dzinēja blokos, durvju paneļos, bremžu klučos u.c.

Formaldehīda sveķi, urīnvielas formaldehīda sveķi un melamīna sveķi tiek izmantoti kā saistvielas saplākšņu un paklāju ražošanā, putu izolācijas materiālos, kā arī dažkārt, lai nodrošinātu mitrumizturību – arī virtuves salvešu un dvieļu ražošanā.

Medicīnā formaldehīda ūdens šķīdumu izmanto kā dezinfekcijas līdzekli, jo tas nogalina baktērijas un sēnītes, ieskaitot to sporas, kā arī kārpu ārstniecībā.

Formaldehīdu izmanto arī, lai nogalinātu nevēlamus vīrusus un baktērijas, kas var piesārņot vakcīnas to ražošanas laikā; urīnceļu infekcijas bieži tiek ārstētas ar preparātiem, kuros izmantots formaldehīda atvasinājums methenamīns, kurš nieru skābajā vidē pārvēršas par formaldehīdu un iedarbojas antibakteriāli. Šādi preparāti gan nav drošs ilgstošai lietošanai, jo ir kancerogēni.

Lai arī formaldehīds ilgus gadus ticis izmantots kā audu fiksators un balzamēšanas aģents, šobrīd virknē ES valstīs tā izmantošana šādiem mērķiem ir aizliegta, ieskaitot formaldehīda produktu atvasinājumu importu.

Formaldehīda atvasinājumi kosmētikas un higiēnas produktos tiek izmantoti kā konservanti, lai kavētu potenciāli kaitīgo baktēriju attīstību.

Eiropas Savienībā maksimāli pieļaujamā formaldehīda koncentrācija gatavā produkcijā ir 0,2%, un jebkura produkta etiķetē, kurā šīs vielas daudzums pārsniedz 0,05%, ir jāiekļauj brīdinājums, ka produkts satur formaldehīdu.

Cilvēkiem, kuri cieš no alerģiskas reakcijas pret formaldehīdu, mēdz parādīties ekzēmas un dermatīts uz sejas vai tām ķermeņa vietām, kuras nonākušas kontaktā ar šo kancerogēno vielu. Formaldehīdu saturoša kosmētika ir aizliegta Zviedrijā un Japānā.

Avoti, – Wikipedia,
http://www.paulaschoice.com/cosmetic-ingredient-dictionary/definition/imidazolidinyl-urea

FacebooktwitterFacebooktwitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.