Kolagēns

Kolagēns (Collagen) ir viens no nozīmīgākajiem proteīniem, kas zīdītājiem veido no 25% līdz 35% visa ķermeņa proteīna; tas atrodams gan saistaudos, gan cīpslās, skrimšļos, epitēlijā, gan asinsavados, zarnās un matos, tas veido 1-2 % no muskuļu audiem. Kolagēnu ražo šūnas, ko sauc par fibroblastiem. Pavisam ir aprakstīti 28 kolagēna tipi, no kuriem pirmais tips cilvēka ķermenī ir 90%. Kolagēnu iegūst no planktona, zivju vai liellopu audu šķiedrām, tas ir jūtīgs pret augstu temperatūru.

Organismam novecojot, kolagēna šķiedras audos degradējas, mazinās ādas elastība un tvirtums, veidojas krunciņas, tādēļ pēdējā laikā ražotāji kolagēnu pievieno gan acu kopšanas un sejas krēmiem, gan sejas masku kapsulām, iekšķīgi lietojamiem pretnovecošanās dzērieniem un uztura bagātinātājiem. Visu šo produktu etiķetēs tiek solīts, ka pēc to lietošanas kļūsiet jaunākas un skaistākas, jo organisms tiks papildināts ar vielu, kas nodrošina ādas elastību un atjaunošanās spējas.
Lai arī medicīnā pētījumos apstiprināts, ka, lietojot iekšķīgi 2.tipa kolagēnu reimatoīdā artrīta, osteoartrīta un ievainojumu ārstēšanā, bieži vērojama slimības simptomu mazināšanās, pētījumi būtu jāturpina, jo rezultāti ir pretrunīgi – sākot ar ļoti pozitīviem un optimistiskiem apgalvojumiem, līdz krasi negatīviem.
Tie, kuri apšauba kolagēna pievienošanas lietderību un efektivitāti ādas kopšanas līdzekļiem, norāda, ka, lai arī šo produktu ražotāji deklarē, ka kolagēns uzlabo ādas struktūru, jo tam piemīt spēja piesaistīt ūdeni un tādējādi tas dabiski kondicionē ādu un palīdz saglabāt mitruma līmeni, pastāv bažas, ka patiesībā notiek pavisam cits process – tā kā kolagēna molekulas ir pārāk lielas, lai tiktu absorbētas, notiek organismam svešā kolagēna uzkrāšanās ādas virsējos slāņos, radot tūsku, ko, pavirši vērojot, sākotnēji notur par grumbu izlīdzināšanās efektu, bet ilgtermiņā iespējama epidermas piesārņošana, radot pretēju efektu cerētajam.

Ir viedokļi, ka t.s. marine collagen, jeb kolagēns, kurš iegūts no zivju zvīņām, ir efektīvāks, pie tam, pievienojot kosmētiskas līdzekļiem, to sastāvā tiekot iekļautas vielas, kuras „salauž” kolagēna spirālveida struktūru, tādējādi palīdzot tam nokļūt dziļākajos ādas slāņos. Tomēr jāšaubās, vai tas stimulē jauna kolagēna sintēzi paša organisma audos.

Tas pats sakāms par kosmētikas produkciju, kuram tiek pievienots Elastīns (Elastin). Tāpat kā kolagēns, arī tas tiek iegūts no liellopu audiem. Elastīna molekulas ir pārāk lielas, lai iekļūtu cilvēka ādas dziļākajos slāņos, pie tam cilvēka audu elastīns stipri atšķiras no dzīvnieku valsts elastīna.

Avots: Wikipedia,
http://www.truthinaging.com/review/collagen-in-cosmetics

P.S. Man personīgā pieredze liecina, ka pievienojot acu krēmam Latvijas dabiskās kosmētikas izejvielu tirgū pieejamo kolagēnu (kuram gan netiek norādīta tā izcelsme), ādā patiešām veidojas palielināta tūska, kas arī ir par iemeslu tam, ka tā pievienošanu krēmiem esmu pārtraukusi.

FacebooktwitterFacebooktwitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.