Minerāleļļa, vazelīns

Minerāleļļa, vazelīns (mineral oil, paraffinum liquidum, petrolatum)

Minerāleļļa ir degvielas ražošanas procesā iegūts naftas blakusprodukts. Minerāleļļu lieto kā smērvielu mašīnbūvē, kā arī medicīnā un kosmētikā – visdažādākajos krēmos, vaigu sārtumos, masāžas eļļās, arī bērniem domātajos losjonos un eļļās. Citviet arī pārtikas rūpniecībā (E 906a), bet ES tās izmantošana pārtikas produktu ražošanā ir aizliegta.
Izmantota lielā koncentrācijā, minerāleļļa pārklāj ādu ar neelpojošu plēvi, var aizsprostot poras, izraisīt iekaisumus un pūtītes. Caur ādu nokļūstot ķermenī, tā var uzkrāties organismā un ietekmēt vielmaiņas procesus. Minerāleļļa var saturēt arī policikliskos aromātiskos ogļūdeņražus, kas ir kancerogēni un mutagēni.

Konvencionālajā kosmētikā minerāleļļa, vazelīns un parafīns tiek izmantoti jau daudzus gadu desmitus tādēļ, ka šie produkti ir stabili, bez krāsas, smaržas un, pretstatā augu eļļām, nebojājas un neoksidējas. Būtisks iemesls ir arī to cena, kas ir līdz pat 20 reizēm zemāka, nekā bioloģiski sertificētām dabiskām augu eļļām.

Ir virkne kosmētikas ražotāju, kuri uzskata, ka kosmētikas industrijā nonāk tikai augsti attīrīti produkti un jebkuras šaubas par šo vielu drošumu ir tikai un vienīgi izdomājumi: http://thebeautybrains.com/2006/11/28/the-top-5-myths-about-mineral-oil-part-1, un lai arī 2005. gadā žurnālā Journal of Cosmetic Dermatology, atsaucoties uz veikto izpēti, minēts, ka attīrīta minerāleļļa nevar izraisīt poru aizsprostošanos un tās izmantošana kosmētikā ir nekaitīga un atrodami arī tādi apgalvojumi, kā: „Minerāleļļu saturošus produktus pieļaujams izmantot sausas, vītušas ādas kopšanā”, vēlāki pētījumu šo apgalvojumu apgāž, norādot, ka vazelīna klātbūtne fiksētato sieviešu krūts audos, kuras slimo ar krūts dziedzera vēzi, kā arī vazelīns provocē akni un ādas priekšlaicīgu novecošanos : http://www.livestrong.com/article/226763-side-effects-of-petrolatum/ .

Manuprāt, gudrāk būtu nelietot produktus ar šīm sastāvdaļām ilgstoši, kā arī, labāk iegādāties produktus, kuru pamatsastāvu veido vitamīniem bagātas dabiskas augu eļļas, kuras tiešām baro ādu un neizjauc tās dabisko līdzsvaru.

FacebooktwitterFacebooktwitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.