Sodium Lauryl Sulfate

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) un Sodium Laureth Sulphate (SLES) tiek ļoti plaši lietoti ikdienas mazgāšanas līdzekļos – šampūnos, dušas želejās, ziepēs, vannas putās, zobu pastās, sejas mazgāšanas līdzekļos un citos putojošos kosmētikas, ķermeņa, sejas un bērnu kopšanas līdzekļos. Abi šie ķīmiskie savienojumi ir spēcīgas putojošas vielas, kuras darbojas kā apjoma palielinātāji.

SLS un SLES ir sulphuric skābes esteri un šiem savienojumiem iespējami līdz pat 150 nosaukumu. Sodium Lauryl Sulfate satur dioksānu, kas ir indīga ķīmiska viela, koncerogēns, – ikdienā izraisa matu galu šķelšanos, galvas ādas niezi un kairinājumu, bojā matu folikulas, var izraisīt matu izkrišanu. Caur ādu iesūcoties cilvēka organismā un palielinoties koncentrācijai, palielinās arī šo vielu nodarītais kaitējums – SLS ietekmē hormona estrogēna koncentrāciju, kas bieži vien ir tādu sūdzību kā pirms menstruālais sindroms, neauglība un krūts vēža izraisītāji.

SLS un SLES masu kosmētikas līdzekļos tiek izmantoti tā vienkāršā iemesla dēļ, ka šī viela ir lēta, bet praktiski mašīnu mazgāšanai domātais šampūns daudz neatšķiras no ikdienā pieejamajiem šampūniem veikalos – abu sastāvā ir SLS vai SLES, kas ne tikai lieliski puto, bet arī šķīdina taukus – gan mašīnas motora eļļu, gan cilvēka ādas radītos taukus, tādēļ bieži vien izraisa dedzinošu vai niezošu sajūtu. Pie tam – SLS mijiedarbībā ar citām ķīmiskām vielām var pārveidoties par nitrozamīniem – kancerogēnām vielām, kas organismā absorbē nitrātus daudz lielākos apjomos, nekā lietojot ar nitrātiem piesārņotu pārtiku.

Avoti – www.bbfactory.lv, Antczak, Dr. Stephen and Gina, (2001). Cosmetics Unmasked, Harper Collins, London.)

NB! Nejaukt ar SLSA (Sodium lauryl sulfoacetate), kas ir augu izcelsmes, no kokosriekstu un palmu eļļām iegūta, anjonu virsmaktīvā viela ar lieliskām putojošām un attīrošām īpašībām un ir Ecocert akceptēta dabiskajā kosmētikā.

 

FacebooktwitterFacebooktwitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.