Trietanolamīns un Dietanolamīns

TEA – trietanolamīnu izmanto kā emulgatoru. Lai arī TEA atrodams Ķīmisko ieroču konvencijas B daļas 3. tabulā, jo tas var tikt izmantots slāpekļa iprīta ražošanā, to bieži pievieno šķidrajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem, trauku mazgāšanas šķidrumiem, roku tīrīšanas līdzekļiem, pulējamām pastām, metālapstrādes šķidrumiem, krāsām, skūšanās krēmiem.

Wikipēdija norāda, ka TEA bieži izmanto ausu pilienos, lai šķīdinātu ausu sēru, kosmētikā attīrošajos losjonos un pieniņos, ādas losjonos, acu želejās, šampūnos, u.c. un „attīrošie pieniņi, kuru sastāvā ir TEA, ir patiešām labi kosmētikas noņēmēji, jo to PH līmenis ir ~ 10, kamēr dabiskais ādas PH ir no 5,5 – 6,0.”, kaut arī jau 1996. gadā pētījumos konstatēts, ka TEA izraisa kontakta alerģijas, sauļošanās krēmu sastāvā – kontaktdermatītus.
Tāpat pētījumos ar pelēm atklāts, ka TEA rada palielināta saslimstības risku ar audzējiem peļu mātītēm, un tas var izraisīt arīdzan aknu audzēju.

DEA jeb Dietanolamīns istabas temperatūrā ir balta, cieta viela, bet tā īpašība viegli absorbēt ūdeni nosaka to, ka tas sastopams arī kā bezkrāsains, viskozs šķidrums. Naftas industrijā DEA izmanto kā virsmas aktīvu vielu, lai no dabasgāzes atbrīvotu sērūdeņradi un oglekļa dioksīdu. Pētījumos ar pelēm ir konstatēts, ka DEA nomāc holīna absorbciju, kas nepieciešams smadzeņu attīstībai. Tāpat DEA var izraisīt ķermeņa un tā orgānu svara izmaiņas, rada paaugstinātu saslimšanas risku ar aknu un nieru vēzi.

DEA tiek izmantotas kosmētikā, lai izmainītu kosmētikas līdzekļa pH līmeni un pēc tam izmantotu kā sejas tīrāmo līdzekļu bāzi. Sastopams dažāda veida krēmos, dezodorantos, šampūnos, vannas putās, skūšanās želejās, matu balzāmos, losjonos. Tas var izraisīt alerģiskas reakcijas, kairināt acis, radīt matu un ādas sausumu. Ilgstoši lietojot – toksisks. Kancerogēnā efekta dēļ šo ķimikāliju lietošana Eiropā ir ierobežota.

FacebooktwitterFacebooktwitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.